Fotograf: Jonathan Näckstrand / Bildbyrån

Spelschema 2021/22

Boka in fredag 24 september i kalendern – då är SBL äntligen tillbaka! Här hittar du spelschemat för hela säsongen 2021/22.

VECKA 38:
Fredag 2021-09-24 18:04 Norrköping Dolphins – Fryshuset Basket (Stadium Arena)
Fredag 2021-09-24 19:04 BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-09-24 19:34 Köping Stars – Södertälje BBK (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2021-09-24 20:04 Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall)

VECKA 39:
Måndag 2021-09-27 19:34 Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen)
Tisdag 2021-09-28 19:04 Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2021-09-28 19:04 Fryshuset Basket – BC Luleå (Fryshuset)
Tisdag 2021-09-28 19:04 Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena)
Fredag 2021-10-01 19:04 BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-10-01 19:34 Köping Stars – Fryshuset Basket (Köpings Bad och Sporthall)
Söndag 2021-10-03 16:44 Södertälje BBK – Umeå BSKT (Täljehallen)

VECKA 40:
Tisdag 2021-10-05 18:04 Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Torsdag 2021-10-07 19:04 Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall)
Fredag 2021-10-08 19:04 Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall)
Fredag 2021-10-08 19:04 Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)
Lördag 2021-10-09 17:34 Fryshuset Basket – Södertälje BBK (Fryshuset)

VECKA 41:
Måndag 2021-10-11 19:34 BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena)
Tisdag 2021-10-12 19:04 Södertälje BBK – Nässjö Basket (Täljehallen)
Tisdag 2021-10-12 19:04 Umeå BSKT – Fryshuset Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2021-10-12 19:34 Köping Stars – Borås Basket (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2021-10-15 19:04 BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-10-15 19:04 Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall)
Fredag 2021-10-15 20:04 Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)
Lördag 2021-10-16 19:04 Borås Basket – Södertälje BBK (Boråshallen)

VECKA 42:
Tisdag 2021-10-21 19:04 Södertälje BBK – Jämtland Basket (Täljehallen)
Fredag 2021-10-22 19:04 Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2021-10-22 19:34 Köping Stars – Norrköping Dolphins (Köpings Bad och Sporthall)
Lördag 2021-10-23 16:04 Fryshuset Basket – Nässjö Basket (Fryshuset)

VECKA 43:
Måndag 2021-10-25 19:34 Norrköping Dolphins – Södertälje BBK (Stadium Arena)
Tisdag 2021-10-26 19:04 Jämtland Basket – Umeå BSKT (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2021-10-26 19:04 Borås Basket – Fryshuset Basket (Boråshallen)
Fredag 2021-10-29 19:04 Södertälje BBK – BC Luleå (Täljehallen)
Fredag 2021-10-29 19:04 Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena)
Fredag 2021-10-29 19:04 Fryshuset Basket – Jämtland Basket (Fryshuset)
Fredag 2021-10-29 19:04 Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall)

VECKA 44:
Måndag 2021-11-01 19:04 Fryshuset Basket – Norrköping Dolphins (Fryshuset)
Måndag 2021-11-01 19:34 Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2021-11-02 19:04 Södertälje BBK – Köping Stars (Täljehallen)
Tisdag 2021-11-02 19:04 Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 2021-11-05 18:04 Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (Stadium Arena)
Fredag 2021-11-05 19:04 BC Luleå – Fryshuset Basket (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-11-05 19:34 Köping Stars – Umeå BSKT (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2021-11-05 20:04 Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall)

VECKA 45:
Måndag 2021-11-08 19:04 Fryshuset Basket – Köping Stars (Fryshuset)
Måndag 2021-11-08 19:34 Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen)
Tisdag 2021-11-09 19:04 Umeå BSKT – Södertälje BBK (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2021-11-09 19:04 Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)
Torsdag 2021-11-11 19:04 BC Luleå – Borås Basket (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-11-12 18:04 Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena)
Fredag 2021-11-12 19:04 Södertälje BBK – Fryshuset Basket (Täljehallen)
Fredag 2021-11-12 19:34 Köping Stars – Nässjö Basket (Köpings Bad och Sporthall)

VECKA 46:
Måndag 2021-11-15 19:34 Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2021-11-16 19:04 Nässjö Basket – Södertälje BBK (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2021-11-16 19:04 Fryshuset Basket – Umeå BSKT (Fryshuset)
Tisdag 2021-11-16 19:04 Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen)
Fredag 2021-11-19 19:04 Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2021-11-19 19:34 Köping Stars – Jämtland Basket (Köpings Bad och Sporthall)
Lördag 2021-11-20 17:04 Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)

VECKA 48:
Fredag 2021-12-03 18:04 Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)
Fredag 2021-12-03 19:04 Nässjö Basket – Fryshuset Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 2021-12-03 19:04 Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena)
Lördag 2021-12-04 20:04 Jämtland Basket – Södertälje BBK (Östersunds Sporthall)

VECKA 49:
Måndag 2021-12-06 19:34 Köping Stars – BC Luleå (Köpings Bad och Sporthall)
Tisdag 2021-12-07 19:04 Södertälje BBK – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Tisdag 2021-12-07 19:04 Fryshuset Basket – Borås Basket (Fryshuset)
Tisdag 2021-12-07 19:04 Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2021-12-10 18:04 Norrköping Dolphins – Umeå BSKT (Stadium Arena)
Fredag 2021-12-10 19:04 BC Luleå – Södertälje BBK (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-12-10 20:04 Jämtland Basket – Fryshuset Basket (Östersunds Sporthall)
Lördag 2021-12-11 19:04 Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen)

VECKA 50:
Tisdag 2021-12-14 18:04 Norrköping Dolphins – Fryshuset Basket (Stadium Arena)
Tisdag 2021-12-14 19:04 Södertälje BBK – Borås Basket (Täljehallen)
Tisdag 2021-12-14 19:04 BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-12-17 19:04 BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena)
Fredag 2021-12-17 19:34 Köping Stars – Södertälje BBK (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2021-12-17 20:04 Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall)

VECKA 52:
Måndag 2021-12-27 19:04 Fryshuset Basket – BC Luleå (Fryshuset)
Måndag 2021-12-27 19:04 Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena)
Måndag 2021-12-27 19:04 Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen)
Måndag 2021-12-27 19:04 Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall)
Torsdag 2021-12-30 18:04 Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Torsdag 2021-12-30 19:04 Södertälje BBK – Umeå BSKT (Täljehallen)
Torsdag 2021-12-30 19:04 BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena)
Torsdag 2021-12-30 19:34 Köping Stars – Fryshuset Basket (Köpings Bad och Sporthall)

VECKA 1:
Fredag 2022-01-07 19:04 Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall)
Fredag 2022-01-07 20:04 Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall)
Lördag 2022-01-08 16:04 Fryshuset Basket – Södertälje BBK (Fryshuset)
Lördag 2022-01-08 19:04 Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)

VECKA 2:
Måndag 2022-01-10 19:34 Södertälje BBK – Nässjö Basket (Täljehallen)
Tisdag 2022-01-11 19:04 BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena)
Tisdag 2022-01-11 19:04 Umeå BSKT – Fryshuset Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2022-01-11 19:34 Köping Stars – Borås Basket (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2022-01-14 18:04 Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)
Fredag 2022-01-14 19:04 Borås Basket – Södertälje BBK (Boråshallen)
Lördag 2022-01-15 20:04 Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)

VECKA 3:
Måndag 2022-01-17 19:04 Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall)
Torsdag 2022-01-20 19:04 Södertälje BBK – Jämtland Basket (Täljehallen)
Torsdag 2022-01-20 19:04 Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen)
Fredag 2022-01-21 19:04 Fryshuset Basket – Nässjö Basket (Fryshuset)
Fredag 2022-01-21 19:34 Köping Stars – Norrköpings Dolphins (Köpings Bad och Sporthall)

VECKA 4:
Tisdag 2022-01-25 18:04 Norrköping Dolphins – Södertälje BBK (Stadium Arena)
Torsdag 2022-01-27 19:04 Jämtland Basket – Umeå BSKT (Östersunds Sporthall)
Fredag 2022-01-28 19:04 BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena)
Fredag 2022-01-28 19:04 Borås Basket – Fryshuset Basket (Boråshallen)

VECKA 5:
Måndag 2022-01-31 19:34 Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2022-02-01 19:04 Södertälje BBK – BC Luleå (Täljehallen)
Tisdag 2022-02-01 19:04 Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2022-02-01 19:04 Fryshuset Basket – Jämtland Basket (Fryshuset)
Fredag 2022-02-04 19:04 Södertälje BBK – Köping Stars (Täljehallen)
Fredag 2022-02-04 19:04 Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 2022-02-04 19:04 Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena)
Lördag 2022-02-05 16:04 Fryshuset Basket – Norrköping Dolphins (Fryshuset)

VECKA 6:
Tisdag 2022-02-08 19:04 BC Luleå – Borås Basket (Luleå Energi Arena)
Torsdag 2022-02-10 19:04 Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall)
Fredag 2022-02-11 18:04 Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (Stadium Arena)
Fredag 2022-02-11 19:04 BC Luleå – Fryshuset Basket (Luleå Energi Arena)
Fredag 2022-02-11 19:34 Köping Stars – Umeå BSKT (Köpings Bad och Sporthall)

VECKA 7:
Måndag 2022-02-14 19:34 Fryshuset Basket – Köping Stars (Fryshuset)
Tisdag 2022-02-15 19:04 Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen)
Tisdag 2022-02-15 19:04 Umeå BSKT – Södertälje BBK (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2022-02-15 19:04 Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)
Torsdag 2022-02-17 18:04 Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena)
Fredag 2022-02-18 19:04 Södertälje BBK – Fryshuset Basket (Täljehallen)
Fredag 2022-02-18 19:34 Köping Stars – Nässjö Basket (Köpings Bad och Sporthall)

VECKA 9:
Fredag 2022-03-04 19:04 Nässjö Basket – Södertälje BBK (Nässjö Sporthall)
Fredag 2022-03-04 19:04 Fryshuset Basket – Umeå BSKT (Fryshuset)
Fredag 2022-03-04 19:04 Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen)
Fredag 2022-03-04 20:04 Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall)

VECKA 10:
Måndag 2022-03-07 19:34 BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena)
Tisdag 2022-03-08 19:04 Södertälje BBK – Borås Basket (Täljehallen)
Tisdag 2022-03-08 19:04 Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2022-03-08 19:34 Köping Stars – Jämtland Basket (Köpings Bad och Sporthall)
Fredag 2022-03-11 18:04 Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)
Fredag 2022-03-11 19:04 Nässjö Basket – Fryshuset Basket (Nässjö Sporthall)
Lördag 2022-03-12 19:04 Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen)
Lördag 2022-03-12 20:04 Jämtland Basket – Södertälje BBK (Östersunds Sporthall)

VECKA 11:
Måndag 2022-03-14 19:04 Fryshuset Basket – Borås Basket (Fryshuset)
Måndag 2022-03-14 19:34 Köping Stars – BC Luleå (Köpings Bad och Sporthall)
Tisdag 2022-03-15 19:04 Södertälje BBK – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Tisdag 2022-03-15 19:04 Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2022-03-18 19:04 Norrköping Dolphins – Umeå BSKT (Stadium Arena)
Fredag 2022-03-18 19:04 Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen)
Fredag 2022-03-18 19:04 BC Luleå – Södertälje BBK (Luleå Energi Arena)
Fredag 2022-03-18 19:04 Jämtland Basket – Fryshuset Basket (Östersunds Sporthall)

OBS: Spelschemat är preliminärt och ändringar kan ske.

SLUTSPEL 2022:
Slutspelet inleds preliminärt med kvartsfinaler onsdag 23 mars – söndag 3 april. Kvartsfinalerna spelas i bäst av fem matcher där Lag 1 möter Lag 8, Lag 2 möter Lag 7, Lag 3 möter Lag 6 och Lag 4 ställs mot Lag 5.

Semifinalerna pågår onsdag 6 april – tisdag 26 april och avgörs i bäst av sju matcher där lag med högst placering i grundserien har fördel av en extra hemmamatch. Finalserien som också spelas i bäst av sju matcher, avgörs lördag 30 april – lördag 14 maj.

Här kan du ladda ner tidsplanen för hela säsongen 2021/22.

Dela inlägget