Fotograf: Avdo Bilkanovic / Bildbyrån

Ny pointguard klar för Nässjö

Sango Niang. Så heter Nässjö Baskets nye pointguard inför nästa säsong.
– En ung spelare med stor potential, säger Nässjös tränare Felix Alonso.

Sango Niang representerade under den förra säsongen Zamorano i Spanska LEB silver. Han snittade där 14 poäng och fyra assist på 28 minuters speltid. 23-åringen har dubbla medborgarskap (Senegal och Frankrike), och är uttagen i Senegals landslagstrupp, vilket betyder att han eventuellt kommer spela i afrikanska mästerskapen i början av september.

Sango avslutade sina collegestudier 2015 på Simon Fraser University och ska nu påbörja sin tredje säsong som professionell basketspelare.
– Jag är glad över att få Sango i vårt lag, det är en ung spelare med stor potential. Jag såg honom i slutat av säsongen i Spanien och det var fantastiskt hur han spelade. Han kommer att vara med i afrikanska mästerskapen och det indikerar hur talangfull han är. En mycket snabb spelare som är bra en mot en. Han har stora utvecklingsmöjligheter och det kommer vi att jobba med, säger Felix Alonso till klubbens hemsida.

SILLY SEASON 2017/18: Så är läget i ditt lag – just nu!

Dela inlägget