Fotograf: Köping Stars

Febrilt arbete för Köpings premiär i nya hallen

Regeringens besked om att tillåta 300 sittande åskådare från och med 1 november gör att Köping Stars organisation förbereder för match i Köpings bad & sport – den ännu inte invigda idrottshallen.

Samtidigt som Köping Stars spelare laddar för fredagens SBL-möte i Nässjö pågår ett febrilt arbete inför nästa veckas hemmamatch mot BC Luleå. Då kommer Köping spela i den nya hallen – Köpings bad & sport.
– Det ger bättre förutsättningar för ett mer coronasäkert arrangemang än vad vi kan åstadkomma för 300 personer i Karlbergshallen, säger klubbens sportchef Stefan Ståhlmalm.

Som bekant tilläts endast 50 åskådare se Köping Stars SBL-premiär på plats i Karlbergshallen mot svenska mästarna Borås för drygt en vecka sedan. Beslutet att ge fler av Köpings basketfans en helt ny upplevelse i en helt ny hall sätter klubbens ideella och idogt arbetande organisation på hårt prov – att sy ihop arrangemanget kommande tisdag 3 november på rekordtid.

SBL och SBBF har gett Köping Stars dispens för att i coronatider spela matcher på nya hallens gummigolv samtidigt som Köpings kommun tillåtit Köping Stars att komma in i hallen före invigning.
– Spelarna, vana vid trägolv, har testat gummigolvet och reaktionen har varit ”bättre än väntat”, säger Stefan Ståhlmalm.

Nu pågår planeringen för att i detalj coronasäkra arrangemanget. De 300 i publiken kommer bland annat att tas separat in och ut i hallen via flera nödutgångar, och anvisas specifikt till och från sina utspridda sittplatser. All servering beställs och levereras också till respektive sittplats.

Köping Stars organisation hanterar också allt praktiskt som krävs. Beställa och frakta bland annat särskilda basketkorgar med tillhörande 24-sekunderklocka. Även frakta bord, stolar och reklamskyltar från Karlbergshallen och se till att all teknik fungerar. Och städa efter sig.
– Vi ska givetvis säkerställa att allt det sportsliga fungerar som det ska, säger Stefan Ståhlmalm.

Klubben har ambitionen att efter veckans arbete genomföra ett ”genrep” kommande söndag.
– Vi är medvetna om att allt inte kan bli fulländat med så kort förberedelsetid, säger Stefan Ståhlmalm.

Han tror sig dock möta förståelse från fansens sida nu när publiktaket går från 50 till 300 åskådare. Merparten av publiken och sponsorer har redan betalat för säsongsbiljetter, men resterande cirka 80-100 biljetter släpps via Köpings hemsida på lördag.

HÄR KAN DU SE KÖPING STARS VS BC LULEÅ PÅ SBL PLAY!

Text: Ulf Eneroth (Köping Stars)

Dela inlägget