Fotograf: Borås Basket

Här är lagen som Borås och Södertälje får möta

Vid lunchtid idag lottades gruppspelet till höstens nya FIBA Europe Cup. Här är lagen som Borås Basket och Södertälje Kings ställs emot.

Borås lottades in i grupp E där övriga tre lag är: Foxtown Cantu (Italien), STB Le Havre (Frankrike) och Ece Bulls Kapfenberg (Österrike).
– Spontant känns det som en kul lottning, även om jag inte känner till kapaciteten hos lagen, men Le Havre är en klassisk fransk klubb och Cantu lär vara väldigt bra. De fjärdessedade österrikarna vet jag ingenting om, utöver att de blev trea i sin inhemska liga förra säsongen, säger Borås sportchef Jonas Larsson till Borås Tidning.

Södertälje spelar i grupp C tillsammans med BC Telenet Oostende (Belgien), Pallacanestro Varese Spa (Italien), och Falco KC Szombathely (Ungern).

56 lag är fördelade i 14 grupper där de två bästa lagen går vidare, samt de två bästa treorna.

Borås inleder hemma mot italienska Cantu den 27 oktober medan Södertälje spelar sin första match hemma mot Falco KC den 28 oktober.

Här är samtliga grupper:

Conference 1
A – Asvel Lyon, Mons Hainaut, Donar Groningen, Egis Kormend
B – Cibona Zagreb, Antwerp Giants, Benfica Lisabona, Sopron KC
C – Telenet Oostende, Södertälje Kings, Pallacanestro Varese, Falco Szombathely
D – Elan Chalon, Shoeters Den Bosch, Gussing Knights, Zlatorog Lasko
E – FoxTown Cantu, Le Havre, Borås Basket, Kapfenberg Bulls
F – CEZ Nymburk, Bakken Bears, Tayfun Sentjur, Hibernia Basketball
G – Fraport Skyliners, Krka Novo Mesto, ZZ Leiden, FC Porto

Conference 2
H – Kalev/Cramo, Enisey Krasnoyarsk, Lukoil Academic, Maccabi Rishon
I – PGE Turow Zgorzelec, BK Ventspils, BC Timișoara, Pieno Zvaigzdes
J – Turk Telekom Ankara, KTP Basket, Rosa Radom, KK Kumanovo
K – Energia Târgu-Jiu, BC Astana, AEK Larnaca, Sigal Prishtina
L – Tartu Rock, Khimik Yuzhny, ETHA Engomi, Juventus Utenos
M – Royal Hali Gaziantep, BC Siauliai, Slask Wricklaw,
N – Tsmoki Minsk, Kataja Basket, Rilski Sportist, Rieker

Dela inlägget