Amerikansk forward till Nässjö

Cole Darling, 24 år, 203 cm, forward från Wright State University ansluter till Nässjö Baskets ligatrupp den 7 augusti. Cole gjorde sitt första proffsår under den förra säsongen och han spelade då i ungerska högstaligan med klubben Zalakeramia-ZTE KK.

Coach Raul Jimenez:
– Cole is an authentic all around player. Will help in every side of the game. He is the kind of player who leads by the example in games and practices. His intensity, level of effort and willingness to help the team, plus his talent and skills will be a nice adition to our team.”

Sportchefer Mats Homelius och Ulf Classon:
– Vi har sedan en tid tillbaka sökt en position 3 spelare som även kan rotera inside vid behov och vi tror att Cole kommer bli perfekt för vårt lag. En hårt jobbande forward med ett utmärkt distansskott som sätter laget före jaget.
– Vi är helt övertygade om att hans kapacitet är mycket hög och med en roll som ett av våra främsta offensiva hot kommer han snitta höga poäng. Vårt lag är nu färdigkomponerat och vi ser verkligen fram emot den kommande basketsäsongen.

Dela inlägget