Klubbdirektören i Dolphins slutar

Efter flera år som klubbdirektör i Norrköping Dolphins slutar nu Bosse Sundberg.

I en annons som publiceras på klubbens hemsida skriver Dolphins att man är på jakt efter en ny klubbdirektör. Något som betyder att Bosse Sundberg gjort sitt på posten.
– Det är egentligen inget konstigt med det, Bosse signalerade redan inför den här säsongen att det kunde vara hans sista som klubbdirektör, säger Dolphins ordförande Mattias Ottosson till NT-sporten och fortsätter:
– Bosse är lite av “Mr Dolphins” som har jobbat för oss i så många år. Bosse kommer finnas kvar i föreningen även framöver, exakt vilken position vet jag inte, men han behövs med sitt brinnande engagemang för basketen.

Delar av annonsen:
“Klubbdirektören, tillika VD i föreningen. har befattningsansvaret för att förstärka Dolphins position som Skandinaviens ledande basketförening. Att vara klubbdirektör innebär också att vara VD i Arenabolaget. Klubbdirektören har det övergripande ansvaret för:

* de helägda bolagens verksamhet i enlighet med ägardirektiven
* föreningens sportsliga, organisatoriska och verksamhetsmässiga utveckling
* koncernens lönsamhet inom fastslagna planer och budget
* samtliga medarbetare och att säkerställa återväxten i koncernen
* den sportsliga verksamhetens ledar- och medlemsfilosofi
* driften av samtliga aktiviteter inom koncernen”

Sundberg är kvar som klubbdirektör fram till en ny finns på plats.

Tidigare i veckan fick Solnas klubbdirektör Jan Marklund sparken, något som gjort att tre styrelsemedlemmar har avgått i protest.

Dela inlägget