Mantas Griskenas, här i Södertälje Kings, har skrivit på för Nässjö Basket.

Guldhjälte gör comeback – i Nässjö

Nässjö Basket har till den kommande säsongen i Basketligan kontrakterat den litauiske forwarden Mantas Griskenas.

30-årige Mantas Griskenas missade förra säsongen på grund av rehabilitering efter ett ortopediskt ingrepp, men säsongen 2013/2014 var han en av de stora spelarna i Södertälje Kings guldlag. Han är nu sedan flera månader helt återställd, i full träning och enligt honom själv riktigt spelsugen.
– Fantastiskt stor värvning för vår klubb och Mantas kommer tillföra vårt lag en säkerhet och en styrka över hela banan. Många klubbar har jagat honom, men han valde oss och det är vi stolta över, det blir ett jättelyft för vårt lag, säger sportcheferna Mats Homelius och Ulf Classon.

Dela inlägget