Nässjö Basket skrev tidigare i år långtidskontrakt med Nemanja Jovanovic.

Stannar i tre år till: “Han har gjort ett riktigt bra jobb”

Nu är det klart att Nässjö Baskets tränare Nemanja Jovanovic stannar i klubben i tre år till.

Nemanja Jovanovic är på god väg att ta Smålandsklubben till sitt första slutspel någonsin, något som inte går klubbledningen obemärkt förbi. Nässjö är riktigt nöjda med serbens arbete under säsongen, och under måndagskvällen blev det klart att Jovanovic stannar i Nässjö i minst två säsonger ytterligare efter den här säsongen.

Det nya kontraktet är på 2+1 år.
– Nässjö Basket vill jobba med sina spelare och ledare över lång tid och vi är fantastiskt nöjda över att ha fått Nemanjas underskrift. Han har gjort ett riktigt bra jobb under sin första säsong och vi är övertygade om att vi tillsammans med honom, under kommande tre år, kommer nå ytterligare minst en nivå högre med vår förening, säger klubbens sportchefer Ulf Classon och Mats Homelius i ett pressmeddelande.

Dela inlägget