Programledarna Jenny Gourman-Strid och Robert Aschberg.

Akropol och Polisen får hjälp av “Efterlyst”

I kväll får Polisen hjälp av tv-programmet Efterlyst för att ta fast de gärningsmän som misshandlade två ledare inom Akropol Basket.

I fredags utsattes nykomlingen Akropol för våldsbrott på två av klubbens ledare. Både tränaren Ali Ghanim och ordföranden Jimmy Larsson Hagberg misshandlades i sina egna hem, men än så länge finns ingen misstänkt för brotten.

Igår meddelade två privatpersoner via Facebook att de kommer att erbjuda 100 000 kronor till den eller de som kommer med ett tips som leder till fällande dom. Och i onsdagens avsnitt av Efterlyst gör man ytterligare en ansträngning för att lösa brotten, då man kommer samla in tips kring händelserna.
– Vi är tacksamma för allt stöd. Dessutom kommer en efterlysning att ske i tv-programmet ”Efterlyst” på onsdag, säger föreningens sportchef Jonny Ishak till Dagens Nyheter.

På lördag möter Akropol Sallén på hemmaplan i Ungdomens hus i Rinkeby. Då planeras det att hålla en manifestation mot våld.

Dela inlägget