Basketligan dams tränare står uppställda för ett porträtt.

Se premiären i Basketligan dam på webben

Northland Basket vann förra säsongen klubbens första SM-guld någonsin. Och Luleålaget får bära favoritskapet i år också. I kväll inleder man säsongen mot nykomlingen Alvik – en match du ser direkt på webben!

För att komma till sändningen klicka här!

Inte mindre än åtta av tolv tränare tippade på förra veckans upptaktsträff att Northland försvarar guldet. Klubbens tränare Jens Tillman tror även han på på andra raka titeln:
– Jag ser ingen anledning att tippa någon annan än oss själva. Jag tycker att vi har både spetsats och breddat truppen, vi har fått in de spelare vi ville ha. Målet är inte bara den här säsongen, utan att bygga ett lag som på sikt är starkt nog att spela i Europa varje säsong.

Telges Hanna Bouldwin och Udominates Mikael Blomqvist tippade sina eget lag, Marks Frank Alm trodde på Udominate medan Akropols Jonny Ishak gav Sallén Basket sin röst.

Premiäromgången i Basketligan dam: Northland Basket–Alvik BBK (2 oktober), Akropol Basket–Telge Basket (4 oktober), Sallén Basket–Udominate Basket (4 oktober), Norrköping Dolphins–Solna Vikings (4 oktober), Visby Ladies–Mark Basket (5 oktober), 08 Stockholm–Eos (5 oktober).

Dela inlägget