Publikfavorit återvänder till Nässjö

Den kanadensiske guarden Tut Ruach är tillbaka i Nässjö Basket. Under torsdagskvällen skrev 29-åringen på för ett år.
– Jag är mycket exalterad över den här möjligheten att få återvända till Nässjö, säger Ruach.
 

Efter att ha gjort stor succé i Nässjö säsongen 2012/13 med bland annat 17.3 poäng i snitt blev den kanadensiske guarden snabbt en stor publikfavorit. Nu är han tillbaka i Småland efter en sejour i tjeckiska Ostrava. 
– Vi har sedan en längre tid haft stort fokus på att få Tut tillbaka till Nässjö. Tut är en basketatlet som vi menar kommer passa perfekt in i vårt lag. Han tillför rutin och hans röst i omklädningsrummet kommer lyfta våra unga spelare och dessutom så är han en kille som kan ta det sista skottet och avgöra matchen till vår fördel, säger sportchefen Ulf Classon till klubbens hemsida.

Nässjö är även på jakt efter Borås forward Wictor Grenthe som nästa helg kommer befinna sig på tryout i klubben. 
– Wictor är högintressant för oss. Vi hade en diskussion redan inför förra säsongen med honom. Nu ser vi att vi måste hitta en duktig fyra och vi tycker att han är fullt kapabel som startande fyra, säger Classon till NSD:s basketblogg.

Dela inlägget