Inget ligaspel för Eagles nästa säsong

Efter ett styrelsemöte under måndagskvällen beslutade styrelsen i Stockholm Eagles att tacka nej till ligaplatsen i år. 

“Eagles skulle både ekonomiskt och spelmässigt kunna ta sig upp i ligan i år, men enligt vår bedömning inte nå topp-tre som klubbens nya styrelse kräver för att genomföra satsningen”, skriver klubben i ett pressmeddelande. 

Eagles vann tidigare i april Superettan och var sportsligt kvalificerade för spel i Basketligan herr i höst, men så blir det alltså inte. I stället kommer klubben att jobba vidare med att stärka sin ekonomiska position, vinna Superettan nästa år igen och ta en plats i högsta ligan säsongen 2015-16. 

Samtidigt meddelar Eagles att klubbens starke man, Goran Popov, träder tillbaka som ordförande efter åtta år. 
– Det är dags för en ny generation att ta över ledningen och styra klubben mot nya mål. Jag förblir aktiv i Eagles Future och företagsnätverket och kommer enbart att arbeta med sponsorfrågor den kommande säsongen. Den nya styrelsen är en blandning av både nya och gamla medlemmar och jag är säker på att dom kommer att fortsätta driva klubben i rätt riktning. Val av ny ordförande och klubbdirektör kommer att genomföras i nästa vecka, säger Popov.

Dela inlägget